Kültéri elektromos fűtéssel kapcsolatos kérdések és az azokra adott válaszok
MENNYI AZ ENERGIAFOGYASZTÁS?
Burkolattípustól és ezáltal a beépített teljesítménytől függően 250-350 W/m2. Ez azt jelenti, hogy pl. egy betonnal burkolt lehajtó 1 m2-re 4 óra alatt 1 KWh energiát fogyaszt.
MENNYI A FELFŰTÉSI IDŐ?
Kültéri fűtés esetében a leolvasztáshoz szükséges idő függ a környezeti hőmérséklettől, a csapadék mennyiségétől és az aljzat hőmérsékletétől. Általánosságban elmondható, hogy egy leolvasztás kb. 4-6 órát vesz igénybe.
EGÉSZ TÉLEN FOG A RENDSZER FŰTENI?
Természetesen nem kell egész télen a rendszert üzemeltetni, csak ha csapadék van a felületen, és vele egy időben fagy is van. A szabályozó készülék használatával a rendszer teljesen automatikusan a hőmérséklet és nedvesség figyelembe vételével kapcsolja ki és be a fűtést. Ha a felület felszáradt nincs szükség további üzemeltetésre, legközelebb csak a következő havazáskor kapcsol be. Magyarországon az egy évre vetített havas napok száma kb. 25-35. Ebből kiszámítható, hogy az egy évre vetített üzemidő kb. 180-220 óra.
HÁNY AMPER IGÉNYE VAN EGY KÜLTÉRI FŰTÉSNEK, ELEGENDŐ-E A MEGLÉVŐ TELJESÍTMÉNYEM, VAGY KELL-E A HÁLÓZATOT BŐVÍTTETNI?
A szükséges teljesítmény meghatározása után a kapott Watt értéket el kell osztani a hálózati feszültség értékével, így megkapjuk a fűtés Amper igényét pl. 20m2-re 6 KW kell, 6/230V=26A. vagy 50m2-re 15 KW kell, 15KW/400 V = 12,5 A fázisonként. Amennyiben a meglévő teljesítmény bekötésénél nem gondoltak ilyen jellegű fűtésre, akkor ritkán elegendő az Amperszám.
A FŰTŐKÁBEL FEKTETÉSÉNÉL MIKRE KELL ÜGYELNI?
Vigyázni kell, hogy a kábel ne sérüljön meg, ezért éles szerszámokkal, fémvödörrel stb. különös odafigyeléssel kell bánni. A kábel ne csavarodjon, ne feszüljön, ne törjön meg, ne érjen egymáshoz, ne keresztezze egymást, a megengedett hajlítási sugárnál kisebb mértékben ne legyen meghajlítva.
Ha a kábelt lefektették meg kell mérni annak ellenállását, valamint méréssel meg kell győződni arról, hogy a kábel nem sérült meg, pl. nem lett zárlatos. A mérési eredményeket a kábel garanciafüzetében/építési naplóban kell feltüntetni és a beszerelést végző villanyszerelőnek igazolni. A burkolás után szintén el kell végezni a méréseket.
MENNYIRE BONYOLULT A KÁBELFEKTETÉS? MINDENKÉPP SZAKSZERELŐRE KELL BÍZNI, VAGY LEFEKTETHETEM ÉN IS?
A kábelfektetés nem bonyolult, ha a gyártó utasításait, ajánlásait és a beszerelési útmutatóban foglaltakat betartják. Természetesen jobb, ha egy tapasztalt szerelő végzi a kivitelezést, de nincs akadálya a házilagos kivitelezésnek sem, a fontos azonban az, hogy az elektromos bekötést hivatalos villanyszerelő végezze.
MI A FELTÉTELE A GARANCIÁNAK?
A garancia feltétele, a garancialevél kitöltése, a számla (másolat) megőrzése és a bekötést végző villanyszerelő igazolása a mért értékekről.
HOVA KELL AZ ÉRZÉKELŐKET ELHELYEZNI?
A működésből adódóan a fűtött felületen kell olyan helyen elhelyezni, ahol a legalacsonyabb hőmérséklet és a legnagyobb csapadékmennyiség várható. Fontos, hogy az érzékelő felülete vízszintesen legyen.
8 CM-ES TÉRKŐ ALÁ IS BEÉPÍTHETŐ FŰTŐKÁBEL?
Igen, de lényegesen nagyobb teljesítményt kell beépíteni, mint pl. 5cm-es betonburkolat esetében.(250 W/m2 helyett 350 W/m2)
MI TÖRTÉNIK, HA FEKTETÉSKOR VÉLETLENÜL MEGSÉRÜL A FŰTŐKÁBEL ÉS MÁR KÉSZ A BURKOLAT? FEL KELL SZEDNI AZ EGÉSZ BURKOLATOT?
Kábelsérülés esetén egy speciális műszerrel felszerelt csapat beméri a hiba pontos helyét és a hibahely feltárásával, és a kábel javításával általában orvosolható a probléma.
VISSZA KELL-E VEZETNI A FŰTŐKÁBEL MÁSIK VÉGÉT A KIINDULÁSI PONTHOZ?
Az SJXFJ típusú kábel esetében nem, mivel a fűtőkábel kéteres, így csak az egyik végét kell a hálózatra kötni, de erre a végére mi mindenképpen biztosítjuk is a hidegvezetéket.
Ha akad még kérdése, azt a hozzászólásokban felteheti!